Ribes Rubrum 25 cm pot
- 1 x Ribes Rubrum
| Nome botanico | Ribes Rubrum |
|---|---|
| Categoria | Altre |
| Consegnato come | Pianta in vaso |
| Dimensioni | Ø 25cm |
| Altezza | 140cm |
| Quantità | 1x |
| Fiori | Sì |
| Tiempo de floración | Primavera |
| Fragrante | No |
| Tagliare i fiori | No |
| Colore del fiore | Bianco |
| Frutta | Sì |
| Commestibile | Sì |
| Tempo di raccolta | July |
| Posizione | Soleggiato |
| Ardito | Sì |
| Coprisuolo | No |
| Naturalizzante | No |
| Profondità della pianta | 25cm |
| Tipo di terreno | Tutti i tipi di terreno |
| Altezza piena | 150cm - 200cm |
| Larghezza a piena crescita | 125cm - 150cm |
| Velenoso | No |
| Dimensione del vaso | Ø 25cm |
| Misurare | 140cm |
How to take care of Ribes Rubrum 25 cm pot
Blackcurrants will tolerate poor drainage but they do require organic-rich soil and need some shelter from the wind. Place in a full sun position, they can endure partial shade. Prepare your site by digging a hole wide enough to spread the roots out. Once its planted cut back the stems to about 5cm(2") above the soil. Prune between November-March and after 2years cut out weak and diseased branches. Provide winter protection against frost at night time. Water regularly during dry weather- keep the water off the stems. Feed in spring and summer. Usually produces fruit in their second or third year.

